Press & media
Här hittar du nyheter, pressreleaser, logotyper och annat medierelaterat material från Zmarta och Elskling.
Nyheter & pressreleaser

I januari låg den genomsnittliga rörliga bolåneräntan kvar på 2,63 procent. Det visar jämförelsetjänsten Zmarta/uScores månatliga sammanställning av bankernas snitträntor. Skandiabanken erbjöd de lägsta rörliga räntorna medan Ikano Bank låg högst. Samtidigt fortsätter de bundna räntorna kraftigt uppåt.

Sportlovet är för många barnfamiljer årets dyraste vecka. En ny genomgång från jämförelsetjänsten Zmarta/uScore visar att skidresan i dag tar en allt större del av hushållsinkomsten. Hårdast slår det mot barnfamiljer utanför storstäderna som betalar priset när Stockholm har sportlov.

Att binda räntan är just nu ett dyrt sätt att försäkra sig mot högre räntor. Jämförelsetjänsten Zmarta/uScore har räknat på en alternativ lösning som både skyddar mot framtida räntehöjningar och kan ge många tusenlappar över i slutänden. Det gäller även om det blir fler och tidigare höjningar än marknaden räknar med.
Talespersoner
För frågor gällande sammanslagningen av Axo Group och Zmarta, kontakta:
Jostein Christian Dalland
CEO Axo Group






